Haber

Rusya, Hamas yetkililerini kabul etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hamas yetkililerinin görüşmelerde bulunmak üzere Moskova’yı ziyaret ettiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Rus haber ajanslarına yapılan açıklamada, aralarında Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Abu Merzuk’un da bulunduğu heyetin Moskova’yı ziyaret ettiği belirtildi.

Açıklamada, Rus yetkililerin Merzuk ile görüşmelerde bulunduğu, Rusya’nın Gazze Şeridi’ndeki yabancı rehinelerin derhal serbest bırakılması konusundaki tutumunun devamı amacıyla kendisiyle temas halinde oldukları, Rus rehinelerin tahliyesine ilişkin konuların ele alındığı belirtildi. ve Filistin bölgesindeki diğer yabancı vatandaşlar da tartışıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Hamas heyetiyle görüşmeyi planlamadığını belirterek, görüşmelerin Rusya Dışişleri Bakanlığı çerçevesinde yapıldığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada ise İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri’nin de temaslarda bulunmak üzere Moskova’ya geldiği belirtildi.

İsrail’den ziyarete kınama

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, konuyla ilgili paylaşımında

İsrail’in, Hamas’ın “üst düzey yetkililerinin” Moskova’ya davet edilmesini kınadığını belirten Haiat, bunun “teröre destek vermek ve Hamas teröristlerine yönelik katliamlara destek vermek anlamına geldiğini” öne sürdü.

İsrail, Rus hükümetinden Hamas heyetini “derhal sınır dışı etmesini” istedi.

bozkir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu