Haber

Görme engelli milli judoculara Ankara’da coşkulu karşılama

Bakü’de düzenlenen IBSA Para Judo Dünya Şampiyonası’nda 3 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya alarak şampiyonayı dorukta tamamlayan Görme Engelli Judo Ulusal Ekibi, yurda dönüş yaptı. Toplamda 11 madalya ile yurda gelen ulusal judocuları taşıyan uçak, saat 19.00’da Esenboğa Havalimanı’na indi. Ulusallar, havalimanında coşkuyla karşılandı.

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU LİDERİ YILDIRIM: AMAÇ 10-12 KOTA VE PARİS’TE TIPKI SAYIDA MADALYA

Sporcularla büyük gurur duyduğunu söz eden Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu (TGESF) Lideri Ayhan Yıldırım, “Federasyonumuzun kurulduğu tarihten bu yana katıldığımız dünya şampiyonalarında alınmış 3 madalya vardı. Meğer bu şampiyonada bu aslanlar 11 madalya alarak ay-yıldızlı bayrağımızı onurlu bir halde dünya sıralamasının en üzerine çıkardılar. Bundan daha güzel bir şey olamaz. Hepsi çok düzgün çaba ettiler. Bu bir süreçtir, muvaffakiyet bir anda gelmez. İnanmak başarmaktır. Bütün atletlerimiz inanarak bu işe gönül verdiler, başardık. Biz de bundan sonraki süreçte kendilerine en uygun imkanları sunacağız. Paralimpiklerde Judo Ulusal Ekibimiz en az 10-12 kota ile en az burada alınan madalya kadar 2024’te Paris’te de birebir muvaffakiyet ve coşkuyla ülkemize kazandırmış olacaklar” dedi.Turnuvada +70 kiloda yarışan ve 3’üncü olan takım kaptanı Nazan Akın Güneş, Türk halkına ve Azerbaycan halkına desteklerinden ötürü teşekkür etti. -57 kiloda altın madalya alarak dünya şampiyonu olan Zeynep Çelik ise “Ülkeme paralimpiklerde ve olimpik judo tarihinde 2’nci defa altın madalya kazandırıyorum. Bunun onurunu ve gururunu yaşıyorum. İnanıyorum ki, 2024 Paris Olimpiyatları’nda ve Paralimpik Oyunları’nda aynı başarıyı göstereceğim” diye konuştu. +90 kiloda bronz madalya kazanan Onur Taştan, “Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Takım halinde çok büyük başarılar elde ettik. Olimpiyatlarda da bu çıtayı yükseltmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Görme Engelli Judo Milli Takımı Teknik Direktörü Hüseyin Üstündağ da takım halinde 1’inci olduklarını belirterek bir sonraki gayelerinin olimpiyatlar olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu