Teknoloji

Büyük anlaşma yapıldı: Uçan taksiler için bir başka dev adım

Küresel otomobil üreticisi Stellantis, Archer Aviation, Inc., elektrikli bir uçan taksi inşa etmek için şirketle sözleşme yaparak havacılık endüstrisine giriyor.

Stellantis, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Opel, Peugeot ve diğer tanınmış otomobil markalarının üreticisi. Ancak, şimdi Archer’a 2023 ve 2024’te 150 milyon dolara kadar öz kaynak sağlayacak ve özel bir sözleşmeli üretici olarak çalışacak.

Anlaşma, dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight’ın Georgia üretim tesisinde 2024 yılına kadar üretimine başlanması hedefiyle Çarşamba günü Las Vegas’taki CES sırasında duyuruldu. Güvenli, sürdürülebilir, sessiz olacak ve dört yolcu artı bir pilot taşıyacak.” duyurdu.

Midnight, yolcuları yaklaşık 32 kilometreye kadar kısa mesafelerde taşımak için tasarlanacak, ancak gidiş-dönüş için 160 kilometrelik bir menzile sahip olacak. Tamamen elektrikli uçak, uçuşların ortasında yaklaşık 10 dakikalık bir şarj süresi gerektirecektir. Archer, Midnight’ın bir helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş yapacak şekilde tasarlanacağını ve uçuş irtifasına ulaştığında normal bir uçak gibi gerçek bir ileri uçuş yapacağını söylüyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi, kısa mesafe uçuş yapan taksilerin havalimanına nasıl entegre edileceği de dahil olmak üzere yönetmeliklerini değiştirme sürecinde ve pilot spesifikasyonları oluşturuyor. Planlanan uçaklar da inceleniyor.

Archer, Stellantis ile ilk olarak 2021’de bir anlaşma imzalayarak Stellantis’in tedarik zinciri ve üretim uzmanlığından yararlanmasını sağladı. Ancak Midnight’ın duyurusu, anlaşmayı bir adım öteye taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu